Prkénka dřevená nebo plastová

Domníváte se, že prkénka dřevěná nejsou příliš hygienická? Mýlíte se....
Mnozí se domnívají, že krájecí prkénka z plastu jsou hygieničtější než prkénka dřevěná.
Nejedna studie ale prokázala, že tomu tak není.  Podle dánského technologického institutu dřevo poskytuje bakteriím  méně životaschopné podmínky než plasty, a tak je u dřevěných prkének hrozba kontaminace potravin bakteriemi mnohem menší než u prkének plastových.
Čím toto zjištění další studie zdůvodňují?
Uvádějí, že plastová krájecí prkénka mají sice neporézní povrch, který by měl být snáze čistitelný, ale  s každým dalším použitím vznikají krájením nožem nové a nové rýhy, kde se bakterie snáze zachycují a přežívají i následné omytí prkénka vodou. 
Při poškození povrchu dřevěných krájecích prkének také dojde k penetraci bakterií do vrstev dřeva, ale důsledkem přirozeného antibakteriálního účinku dřeva už nejsou schopny návratu na povrch. 
Německá bioložka Annett Schönwälder uvádí, že antibakteriální účinek dřeva je dán fyzikálními vlastnostmi dřeva, které zajístí, že omytím a následným osušením prkénka dojde k odvodu vlhkosti, což způsobí usmercení bakterií. Kromě toho na bakterie působí látky obsažené ve dřevě, například polyfenoly, které vytvářejí chemické vazby zabraňující fyziologickým pochodům bakterií. 
Co zmínit závěrem? 
 
Stále platí to, že je nutné dřevěná prkénka po každém použit řádně umýt. Jejich výhodou je, ale podle američana Dean O.Clivera fakt, že malé výpadky v hygienických postupech u nich nejsou tak nebezpečné jako u prkének plastových. 
 
Pokud vás tato studie předvědčila a uvažujete o prkénkách dřevěných, tak je vám k dispozici náš eshop se širokým sortimentem dřevěného kuchyňského náčiní

Kontakty

Dřevotvar družstvo
Slezská 535
Jablonné nad Orlicí
561 64
Firemní prodejna Jablonné n. Orl.
Slezská 535
Jablonné nad Orlicí
561 64
PO - PÁ:
08:00 - 11:30 hod.
12:00 - 15:00 hod.